«Էրազմուս+» «KPI4HE» ծրագրի երրորդ աշխատանքային փաթեթը համակարգում է ՀՀ մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնը (ՈԱԱԿ)։ Աշխատանքային փաթեթի շրջանակում շահակից բուհերում փորձարկվելու են ավելի վաղ մշակված Գործունեության առանցքային ցուցանիշները (ԳԱՑ (KPI))։ Դրանք հնարավորություն կտան առավել ամբողջական գնահատելու բուհերի գործունեության արդյունքները և պարզելու այն ոլորտները, որոնցում անհրաժեշտ են բարելավումներ։
Ս.թ. սեպտեմբերի 12-ին կայացավ առցանց հանդիպում, որին մասնակցեցին ՀՀ մասնագիտական կրթության ՈԱԱԿ-ի, ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի ու շահակից բուհերի ներկայացուցիչները։ Քննարկվեցին ԳԱՑ (KPI)-ի փորձարկման համար ընտրության չափանիշները, դրանց կիրառման մոտեցումներն ու առաջիկա քայլերը:
Քննարկված հարցերից հիմնականներն էին՝
Ո՞ր ցուցանիշներն են առավել կարևոր համալսարանների զարգացման համար (շրջանավարտների տոկոս, ուսանողների ներգրավվածություն, գիտական ծրագրեր և այլն),
Ինչպե՞ս ապահովել չափումների հուսալիությունն ու գործընթացի թափանցիկությունը,
Ինչպե՞ս կիրառել արդյունքները՝ բուհերի ֆինանսավորման և ծրագրերի բարելավման նպատակով։
ԳԱՑ-ի փորձարկումն ու ներդրումը կնպաստեն․
համալսարանների կառավարման և ռազմավարական պլանավորման կատարելագործմանը,
պետական ֆինանսավորման արդար բաշխմանը,
ուսանողների կրթության որակի բարձրացմանը։
«Հայաստանում ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության պատշաճ կառավարման և որակի համար գործունեության առանցքային ցուցանիշների ազգային շրջանակի ստեղծումը» («KPI4HE») «Էրազմուս+»-ի եռամյա ծրագիր է, որն ընդգրկելու է 2024-2027 թվականներն ընկած ժամանակահատվածը:
«KPI4HE» ծրագրի նպատակն է բարելավել բարձրագույն կրթության համակարգի կառավարումը, համալսարանների ռազմավարական պլանավորումը և կառավարումը` նպաստելով որակյալ, ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության զարգացմանը Հայաստանում: Ծրագրի սահմանված նպատակներն իրագործվելու են ԳԱՑ (KPI)-ի ազգային շրջանակի մշակման և ներդրման, Ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների և պլանավորման ծառայությունների (IRPS) գործարկման և պետական ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման չափանիշների վերանայման միջոցով:

The National Center for Professional Education Quality Assurance of the Republic of Armenia (ANQA) is coordinating the third work package of the Erasmus+ KPI4HE project. Within the framework of this work package, Key Performance Indicators (KPIs) previously developed for universities will be piloted at participating institutions. These indicators are designed to provide a comprehensive assessment of university performance and identify areas in need of improvement.
On September 12 of this year, an online meeting was held with representatives from ANQA, the Higher Education and Science Committee of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, and participating universities. The meeting focused on the criteria for selecting KPIs for piloting, approaches for their application, and the next steps in the process.
The main points discussed included:
Which indicators are most critical for university development (e.g., graduate rates, student engagement, research programs, etc.);
How to ensure the reliability of assessments and the transparency of the process;
How to utilize the results to enhance university funding and program improvement.
The piloting and implementation of the KPIs are expected to contribute to:
Enhancing university management and strategic planning;
Ensuring fair allocation of state funding;
Improving the quality of student education.
The ''Establishment of National framework of Key Performance Indicators for good governance and quality towards inclusive, digital and green oriented higher education in Armenia'' (KPI4HE) project is a three-year Erasmus+ initiative spanning 2024–2027.
The project aims to improve the governance of the higher education system, university strategic planning and management, and promote the development of high-quality, inclusive, digital, and green-oriented higher education in Armenia. Its objectives will be achieved through the development and implementation of a national KPI framework, the establishment of Institutional Research and Planning Services (IRPS), and the revision of state institutional accreditation standards.