«Հայաստանում ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության պատշաճ կառավարման և որակի համար գործունեության առանցքային ցուցանիշների (ԳԱՑ) ազգային շրջանակի ստեղծում» (KPI4HE) ծրագիրը նպատակ ունի բարելավելու բարձրագույն կրթության համակարգի կառավարումը, համալսարանների ռազմավարական պլանավորումը, որոնք նպաստում են որակյալ և ներառական, թվային և կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթությանը Հայաստանում՝ բարձրագույն կրթության գործունեության առանցքային ցուցանիշների ազգային շրջանակի (ԳԱՑԱՇ) մշակման և ներդրման, ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կառուցակարգերի զարգացման և պլանավորման ծառայությունների գործարկման և հաստատությունների հավատարմագրման պետական չափանիշների վերանայման միջոցներով՝ համաձայն ԳԱՑԱՇ-ի:
Ծրագրի առանցքային դրույթներն են ազգային և ինստիտուցիոնալ վարչակազմի, որոշումներ կայացնողների, դասավանդողների և հետազոտողների կարողությունների զարգացումը՝ ԳԱՑԱՇ-ին ինտեգրելու կայուն զարգացման նպատակներին համապատասխան՝ որպես բարձրագույն կրթության կառավարման և համալսարանական կառավարման պրակտիկայի, ռազմավարական պլանավորման, կառավարման և որակի ապահովման գործիք:
Ակնկալվում է, որ «Էրազմուս+» ծրագրի ֆինանսավորման ավարտից հետո ծրագրի շարունակականությունը կապահովեն.
1. բարձրագույն կրթության կառավարման, համալսարանական ռազմավարական պլանավորման, կառավարման և որակի բարելավման համար ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կառուցակարգերի զարգացման եվրոպական փորձի ուսումնական փաթեթի կիրառում թվայնացման և կանաչ անցման համատեքստում:
2. Ներգրավված հաստատություններից ռազմավարական պլանավորման, տեղեկատվական համակարգի կառավարման, որակի ապահովման, կրթական և վարչական կառավարման համար անձնակազմի վերապատրաստում:
3. Բարձրագույն կրթության ԳԱՑԱՇ և դրա թվային հարթակի ստեղծում, որը աջակցելու է Հայաստանում ներառական, թվային և կանաչ բարձրագույն կրթության անցմանը:
4. Ներգրավված հաստատության կարիքներին, առաքելությանը և նպատակներին համապատասխան ԳԱՑԱՇ-ի կիրառման ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կառուցակարգերի իրականացման գործառնական ուղեցույցների կիրառում:
5. Գործառնական ինստիտուցիոնալ հետազոտություններ և պլանավորման ծառայություններ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ներգրավված անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով և կանոնակարգերով:
6. Ներգրավված բուհում փորձնական ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կառուցակարգերի և ռազմավարական պլանավորման միջոցառումների հաշվետվությունների ներկայացում:
7. Վերանայված և ընդունված պետական հաստատությունների հավատարմագրման պետական չափանիշները՝ համաձայն ԳԱՑԱՇ-ի:
Ծրագրից ակնկալվող արդյունքներ
Ինստիտուցիոնալ մակարդակ - Ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կառուցակարգերի ընդլայնված իրավասություններով պրոֆեսորադասախոսական և վարչական անձնակազմի ապահովումը՝ թվայնացման և կանաչ անցման ունակությամբ՝ ֆունկցիոնալ ծառայությունների և ԳԱՑ-ի մի շարք համապատասխան ինստիտուցիոնալ տվյալների հավաքագրման, վերլուծության և օգտագործման հիման վրա ամենօրյա կառավարման և ռազմավարական պլանավորման, մոնիտորինգի և վերահսկման, որակի գնահատման և որոշումների կայացման պայմանների ստեղծման, համալսարանի արդյունավետ և կանաչ գործունեության և զարգացման աջակցության համար:
Ազգային մակարդակ - Բարձրագույն կրթության ԳԱՑԱՇ-ը, ԳԱՑԱՇ-ին աջակցող թվային հարթակի և ԳԱՑԱՇ-ին համապատասխան հաստատությունների հավատարմագրման վերանայված պետական չափանիշների ներդրումը՝ որպես բարձրագույն կրթության համակարգի ներառական, թվային և կանաչ բարձրագույն կրթության արդյունավետ կառավարման գործիքներ:
Եվրոպական մակարդակ - Փորձի փոխանակումը, ցանցերի ստեղծումը և ներգրավված գործընկերների միջև երկարաժամկետ համագործակցության խթանումը՝ համապատասխան ԵՄ չափանիշներին՝ նպաստելով Հայաստանի բուհերի ինտեգրմանը Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքին:

''Establishment of National framework of Key Performance Indicators for good governance and quality towards inclusive, digital and green oriented higher education in Armenia'' (KPI4HE) project aims at improving higher education system governance, university strategic planning and management contributing to quality and inclusive, digital and green oriented higher education in Armenia through development and implementation of National framework of Key Performance Indicators (KPIs) for higher education (NF-KPI), operationalization of Institutional Research and Planning Services (IRPS) and revision of State Institutional Accreditation Standards in line with NF-KPI.
Capacity building of national and institutional administrators, decision and policy makers, educators and researchers to integrate the Sustainable Development Goals targeting environmental issues into NF-KPI as tool for higher education steering and university practices of governance, strategic planning, management and quality assurance will be the core of the project.
The following project outcomes are expected to be sustainable after the end of the Erasmus+ programme funding:
1. Training Kit on European experience of Institutional Research (IR) for improvement of higher education governance, university strategic planning, management and quality within the context of digitalization and green transition,
2. Trained staff from involved institution in charge of strategic planning, management of information system, quality assurance, educational and administrative management,
3. National framework of KPIs for higher education (NF-KPI) and its digital platform based on context and supporting transition to inclusive, digital and green higher education in Armenia
4. Operations Manuals of IR (OMIR) in application of NF-KPI fitting the size, mission and objectives of the involved HEIs,
5. Functional Institutional Research and Planning Services (IRPS) with necessary infrastructures and regulatory framework in involved higher education institutions
6. Reports on pilot Institutional Research (IR) and strategic planning activities in involved HEIs,
7. Revised and adopted State Institutional Accreditation Standards in line with NF-KPI.
The project expected impact is foreseen on:
Institutional level: Teaching and administrative staff with increased and reinforced competencies on IR for digitalization and green transition, functional IRPS and set of KPIs for collection, analysis and utilization of relevant institutional data in support of daily management and strategic planning, monitoring and control, quality evaluation and decision making for the sake of university efficient and green functioning and development.
National level: Implementation of National framework of Key Performance Indicators (KPIs) for higher education (NF-KPI), digital platform supporting NF-KPI and revised State Institutional Accreditation Standards in line with NF-KP as tools for effective steering of higher education system towards inclusive, digital and green-oriented higher education in Armenia.
European level: sparked experience sharing, networking and promotion of long-term cooperation between the involved partners leading to convergence in line with EU developments and standards and towards fostering the integration of the HEIs from Armenia into the EHEA.